رفتن به نوشته‌ها

چرخ زندگی

Last updated on ۱۳۹۹/۰۸/۰۸

شاید شما هم فرد یا افرادی را مشاهده کرده باشید که از نظر اقتصادی وضع مالی بسیار خوبی دارند اما شاد نیستند با خانواده مشکل دارند و یا ممکن است از نظر سلامتی دچار مشکل باشند، برای کاهش استرس دارو مصرف می کنند و یا مثال دیگری از افراد جامعه تعدادی از بازیگران و ورزشکاران خارجی و وطنی را می توان مثال زد که از نظر فردی و اجتماعی در جایگاه بسیار بالایی هستند اما معمولاً در بخش خانواده دچار مشکل می شوند و زندگی متزلزلی دارند. برعکس این افراد هم وجود دارند که از سطح درآمدی متوسطی برخوردار هستند اما زندگی شادی در کنار خانواده دارند نمونه این مورد را در زندگی اکثر خانواده های قدیمی می توان مشاهده کرد.
اما دلیل این اتفاق ها در چیست ؟

چرخ زندگی

زندگی تمام افراد در این دنیا دارای هشت بعد است که برای داشتن تعادل در زندگی باید تعادل در این هشت وجه را رعایت کرد. به این هشت وجه چرخ زندگی گفته می شود.
همانطور که ملاحظه می کنید هشت وجه زندگی شامل کار، پول، سلامت، خانواده و دوستان، عشق و علاقه، توسعه فردی، تفریح و سرگرمی و محیط زندگی(اجتماع) می باشد. حال چگونه متوجه شویم چرخ زندگی ما متعادل است یا خیر؟
آخر هر هفته چرخ زندگی(شکل بالا) را مشاهده کنید و به هر کدام از جنبه ها امتیاز دهید ( برروی درجه بندی ها امتیاز را علامت بزنید ) به عنوان مثال این هفته بررسی کرده اید و امتیاز خانواده و دوستان شما روی درجه شش (با ضربدر یا نقطه در جه را مشخص کنید)، سلامت شما روی درجه پنج بوده و شش وجه دیگر هم به همین صورت علامت بزنید سپس پس از مشخص شدن امتیاز هر وجه، درجه های علامت گذاری شده ها را به به درجه ی علامت گذاری شده ی سمت راست متصل کنید به عنوان مثال درجه علامت زده شده محیط زندگی را به صورت کمانی به درجه کار، درجه کار به پول و سایر را به همین صورت متصل نمایید. یک شکل از به هم وصل کردن امتیازها ایجاد می شود.
اگر شکل به دست آمده گرد باشد یعنی امتیاز تمام جنبه ها یکسان باشد یعنی چرخ زندگی شما گرد می باشد و شما تعادل را در زندگی ایجاد کرده اید شما انسان خوشبختی هستید اما اگر جنبه های یکسان امتیاز دهی نشده باشند یعنی چرخ زندگی شما گرد نیست و چرخی هم گرد نباشد لنگ می زند باید شما با تمرین، تغییر سبک و تلاش بیشتر سعی کنید چرخ را گرد کنید جنبه هایی که امتیاز کم دارند را ارتقاء دهید. همین کار را هر هفته انجام دهید سپس آخر ماه یک ارزیابی کلی برای ماه داشته باشید و به همین صورت فصلی وسالانه انجام دهید. با ارزیابی خودتان نقاط قوت و ضعف زندگیتان مشخص می شود و با ارتقای نقاط ضعف چرخ زندگی شما گرد خواهد شد. با گرد شدن چرخه زندگی شادتر برای خودمان و اطرافیانمان می سازیم.
نکته یک: برای شروع مهم نیست امتیاز شما چقدر است اهمیت گرد بودن چرخه است یعنی اگر امتیاز ها تماماً دو هم بود اهمیت ندارد مهم این است که شما تعادل را رعایت کرده اید.
نکته دو: به مرور زمان سعی کنید قطر چرخ را افزایش دهید ( یعنی امتیاز ها را افزایش دهید ) تا موفقیت و خشنودی بیشتری داشته باشید و اطرافیان هم از با شما بودن لذت بیشتری ببرند.
نکته سه : لطفاً در امتیاز دهی با خوتان صادق باشید چون خودتان خودتان را ارزیابی می کنید و کسی شما را بازخواست نخواهد کرد.

منتشر شده در بلاگفرهنگی و اجتماعی

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.