رفتن به نوشته‌ها

قتل عام انقلابی گنجشک ها (تصمیمی به دور از تفکر سیستمی)

Last updated on ۱۳۹۹/۰۸/۰۸

قتل عام انقلابی گنجشک ها به دستور مائو !

مائو رهبر انقلاب چین که خود را پیرو اندیشه مارکس و لنین و استالین می دانست، قبل از برنامه “جهش بزرگ” در سال 1958، سه حیوان ” موش، پشه و مگس” را به عنوان دشمنان خلق چین معرفی کرد و خواهان نابودی آنها شد.

اما در جریان برنامه جهش بزرگ ، حوزه های حزبی گزارش دادند که گنجشک ها بخش زیادی از محصولات کشاورزی را می خورند، مائو با جمع بندی نظرات ماموران حزبی، فرمان قتل عام گنجشک ها را صادر کرد و از توده های مردم خواست که به عنوان وظیفه انقلابی گنجشک ها را نابود کنند.
معلمان در مدرسه با حرارت دانش آموزان را علیه گنجشک ها تحریک و آنها را عامل گرسنگی و کمبود مواد غذایی اعلام می کردند، دانش آموزان مدارس و نظامیان نقش مهمی در این جنبش ایفا کردند. هر دانش آموز به عنوان وظیفه انقلابی روزانه با تیرکمان تعداد معینی گنجشک را شکار می کرد و لانه های آنها را ویران و تخم هایشان را ازبین می برد. نظامیان در سراسر کشور با زدن شیپور و طبل مانع نشستن گنجشک ها روی شاخه درختان می شدند. گنجشک ها روی هوا در اثر خستگی هلاک می شدند و سقوط می کردند.

تحویل دادن لاشه گنجشک ها تشویق و جایزه داشت. دانش آموزان لاشه گنجشکها را به نخ می کشیدند و تحویل مقامات حزبی می دادند و جایزه می گرفتند. تقریبا تمام گنجشک ها در چند ماه قتل عام شدند و لاشه های آنها با کامیون به حوزه های حزبی منتقل و پس از شمارش به دبیرخانه حزب در پکن گزارش می شد. اما داستان مطابق تئوری انقلابی صدر مائو پیش نرفت!

مائو

ناگهان سر وکله ملخ ها در مزارع پیدا شد. در غیبت گنجشک ها تعادل اکوسیستم به هم خورده بود و جمعیت ملخ ها و دیگر آفات نباتی به صورت انفجاری افزایش یافته بود !

معلوم شد که گنجشک ها فقط از دانه غلات تغذیه نمی کردند بلکه حشراتی مانند ملخ ها را هم می خوردند. به دنبال قتل عام گنجشک ها، تولید محصولات کشاورزی به شدت پایین آمد و میلیون ها نفر بر اثر گرسنگی مردند. از بالا دستور آمد که گنجشک ها را نکشید، اما دیگر گنجشکی باقی نمانده بود!

مائو به اشتباه خود اعتراف نکرد، اما تا چندسال یکی از واردات چین از اتحاد شوروی گنجشک زنده بود تا دوباره تعادل را به طبیعت برگردانند و جمعیت حشرات را با افزایش تعداد آنها کنترل کنند.

دخالت دولتها در اقتصاد، فرهنگ و جامعه چیزی شبیه جنبش گنجشک کشی در چین است. کمونیستها اراده گرا بودند. آنها با نیات خوب، بزرگترین جنایات تاریخ را مرتکب شدند.

منتشر شده در بلاگفرهنگی و اجتماعیمدیریت استراتژیک

یک دیدگاه

  1. مهرداد مهرداد

    پلیدی و گند کمونیسم و سوسیالیسم جهان را نابود خواهد کرد
    ننگ بر کثافت کمونیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.