رفتن به نوشته‌ها

تصمیم گیری استراتژیک چیست

Last updated on اکتبر 29, 2020

– تصمیم های استراتژیک فاقد ساخت و نامتعارف هستند. هر تصمیم چیزی منحصر به فرد است و نمی توان آن را در ضوابط تصمیم های ساده قرار داد. بنابراین تصمیم در مورد دوباره پر کردن انبار، که می تواند با استفاده از یک فرمول اتخاذ شود، یک تصمیم استراتژیک نیست.

– تصمیم های استراتژیکی آن هایی هستند که برای سازمان اهمیت ویژه ای دارند، تصمیم هایی که شامل به کارگیری منابع زیاد بوده و احتمال منافع یا ضررهای عمده در نتیجه اتخاذ آنها وجود داشته باشد مثلا تصمیم گیری در مورد استخدام کارمند ساعتی را نمی توان استراتژیک محسوب کرد. ولی تصمیم شرکت ابزارآلات تگزاس در زمینه توسعه کامپیوتر خانگی، استراتژیک است.

– تصمیم های استراتژیک عموماً بسیار پیچیده اند.در واقع این جنبه است که آنها را به موضوعی جالب برای مطالعه تبدیل می کند. مدل های هنجاری فرایند تصمیم استراتژیک استدلال می کنند که این تصمیم ها باید مبتنی بر توجه به روندهای وسیع محیطی، پویایی های رقابتی یک صنعت، توانمندی ها و ضعف های شرکت در هر یک از زمینه های کارکردی و ارزش های مدیریت باشند. تدوین استراتژی سازگار با تمامی این عوامل واقعاً کار بسیار پیچیده ای است.

photo_2015-12-10_18-42-38

فرايند تصميمگيري استراتژیک

– آگاهي از موضوع و تنظیم تصمیم: تشخيص اينكه چيزي جا افتاده است يعني موقعيتي به وجود آمده كه نياز به اصلاح دارد يا فرصتي رخ نموده است كه بايد به آن پرداخت شود.

– تبيين موضوع: جمع آوري اطلاعات و بررسي شرايطي كه موضع يا اتفاقي در آن رخ نموده و تبيين نگرش سازماني به آن.

– صورت بندي راه حلها و پیامدهای آن: خلق راه حلهاي ممكن

– گزينش راه حل و اجرای تصمیم: وسيله اي كه از طريق آن در مورد آنچه بايد انجام شود تصميم مي گيريم.

– بهبود فرایند: برقراری بازخور و یادگیری از اجرای تصمیم نسبت به هدف آن و بهبود کل فرایند.

منتشر شده در بلاگمدیریت استراتژیک

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

❤️ ⇌ ✍