رفتن به نوشته‌ها

انواع مکاتبات مرسوم

Last updated on ۱۳۹۹/۰۸/۰۸

انواع مکاتبات مرسوم عبارتند از : نامه ، گزارش ، دستورالعمل و بخشنامه

مکاتبه: بیان کتبی مطلبی است که به وسیله آن ، نظر و یا خواسته هایی به طرف مقابل که غایب است انتقال داده و یا از او تقاضایی می شود.

مکاتبات اداری: نوعی از مکاتبه است که بین دستگاه های اجرایی، بخش خصوصی ، اشخاص حقیقی و حقوقی از طریق نوشتن نامه و یا دادن پاسخ ، بر اساس روش خاص انجام می شود.

نامه: مکاتبه اداری است حاوی مطالب اداری برای تبادل اطلاعات و نظرات ، اعلام خواسته ها و یا پیگیری و اطلاع از اقدامات انجام شده بین دو یا چند مرجع درون و برون سازمانی.

گزارش: مکاتبه اداری است که از سوی واحدهای سازمانی و یا کارکنان زیر دست تهیه و طی آن خواسته ها یا پیشنهادها و نظرات و یا نتیجه اقداماتی که در اجرای دستورات صادره انجام شده است، برای آگاهی از جریان امور و یا تصمیماتی که باید اتخاذ گردد، به مقام بالاتر ارائه می شود.

دستور العمل: مکاتبه اداری است که طی آن ، مراحل انجام کار، وظایف و مسئولیت واحدها و مراجعی از سازمان که همکاری و هماهنگی آنها به منظور دستیابی به هدف یا اهداف خاص ضروری است، تعیین و از سوی مقام بالاتر برای اجراء ابلاغ        می گردد. همچنین گاهی دستورالعمل در واحدهای موازی برای سایر واحدها ابلاغ می شود.

دستور: مطلبی است که از سوی مقام بالاتر، به منظور اجراء به قسمت های تابعه ابلاغ می گردد و به صورت کتبی می باشد. لازم به ذکر است که دستور شفاهی دارای جایگاه اداری نمی باشد.

بخشنامه: مطلبی است که جنبه عمومی دارد و از طرف مقام مسئول و ذیصلاح به منظور آگاهی و یا اجراء برای واحدها و کارکنان ذینفع یا ذیربط ارسال می گردد.

اطلاعیه : پیامی است در قالب آگهی که از طرق مختلف جهت اطلاع کارکنان از رویدادهای سازمان اعلام می شود .

پیش نویس: نوشته ای است به شکل مکاتبه نهایی که به منظور تایید یا اظهارنظر و اصلاحات احتمالی، به مقام بالاتر ارائه می شود.

پیوست (ضمیمه): مدرکی است که امکان وارد کردن آن در متن نیست و بر حسب ضرورت ، همراه نوشته اصلی ارسال می گردد.

یادداشت اداری: گاهی برای سرعت بخشیدن به جریان بعضی کارها از یادداشت اداری استفاده می شود.

منتشر شده در بلاگهنر و ادبیاتیادداشت های ادبی منیادداشت های من

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.